I. ПРИРОДОСЪОБРАЗНО СТРОИТЕЛСТВО
В рамките на следващите 20 години се смята, че планета ще достигнем своя пиков капацитет за потребление на петрол. Тъй като глобалното производство на целия петрол намалява, търсенето продължава да нараства и това не е по-различно, когато става въпрос за строителната индустрия. Строителният сектор и индустриите в целия свят зависят от евтиния суров петрол за използване в техните производствени процеси и машините, които използват за прилагане на тези процеси. Поразителното е, например че в Обединеното кралство строителството представлява 50% от всички въглеродни емисии, произведени от машини и производство.
Въпреки това индустрията като цяло започва да се променя и признава проблемите на замърсяването и дългосрочните заплахи, които представлява за нашата планета. Затова започва да приемане на законодателство, което предвижда строителните фирми да използват зелени практики в производствения си процес, например сградите, които произвеждат, трябва да включват енергийно ефективни технологии. Освен това в САЩ миналата година екологичните строителни фирми отбелязаха, че приходите са достигнали 245 милиарда долара.
Сгради на бъдещето: неутрално към положително въглеродни – Устойчивите сгради минимизират потреблението на енергия и вода и са ключова част от устойчивото градско развитие, което се стреми да се бори с изменението на климата. От големи небостъргачи до нови музеи, по-долу ще разгледаме някои от зелените сгради, които проправят пътя към по-отговорно градско планиране.
II. СГРАДИ НА БЪДЕЩЕТО: ПРЕДИМНО ЗА НАЕМАНЕ
Развитието на това строителство е съсредоточено сред водещите градове в света, където годините на покачване на цените на жилищата поставиха собствеността върху жилищата извън обсега на мнозина. Наемателите се задоволяват с по-малки жилищни пространства в замяна на съоръжения в хотелски стил – бляскави общи части, съвместни работни пространства, обща трапезария, фитнес зали и други подобни. Разработчиците могат да поместят повече апартаменти от същото количество пространство, увеличавайки своите маржове и доходността от дългосрочни наеми за инвеститори като Allianz например
Но моделът поставя предизвикателства. Комуналният живот се нуждае от внимателно управление и внимателно наблюдение на разходите, тъй като големите компании за недвижими имоти се учат бързо. COVID-19 удари сектора: освободени от необходимостта да бъдат близо до офиса и да търсят повече пространство, в което да работят от вкъщи, пандемията накара наемателите да изоставят малки пространства в централни градски места. И с годините на покачване на наемите, принуждаващи местните жители да напускат централните градски квартали.
III. СГРАДИ НА БЪДЕЩЕТО: SMART HOME
Интелигентна сграда е всяка структура, която използва автоматизирани процеси за автоматично управление на операциите на сградата, включително отопление, вентилация, климатизация, осветление, сигурност и други системи. Интелигентната сграда използва сензори, задвижващи механизми и микрочипове, за да събира данни и да ги управлява според функциите и услугите на бизнеса. Тази инфраструктура помага на собствениците, операторите и управителите на съоръжения да подобрят надеждността и производителността на активите, което намалява потреблението на енергия, оптимизира начина на използване на пространството и минимизира въздействието на сградите върху околната среда.
Сградите, които не са „свързани“, са същите сгради, които са били преди десетилетия. Те са осигурили най-важното: подслон, контрол на температурата и безопасност при едно и също ниво на ефективност от години. Но по-новите сгради или по-старите структури, които са били превърнати в интелигентни сгради, непрекъснато се променят. Те са живи организми, свързани в мрежа с интелигентен и адаптивен софтуер.
IV. СГРАДИ НА БЪДЕЩЕТО: ПОКРИВИТЕ
1. ПЛОЩАДКИ ЗА ДРОНОВЕ
2. ИЗПОЛЗВАЕМА ПЛОЩ ЗА РЕЛАКС И СПОРТ
3. ПАНЕЛИ ЗА ЕНЕРГИЯ И СЯНКА
V. СГРАДИ НА БЪДЕЩЕТО: ОБЩИ ПОМЕЩЕНИЯ
1. ЯСЛА/ГРАДИНА В СГРАДАТА
2. ЛОБИ И ЗОНА ЗА СОЦИАЛИЗИРАНЕ
3. ФИТНЕС С VR ТРЕНЬОРИ
VI. СГРАДИ НА БЪДЕЩЕТО: HOME OFFICE 3.0
1. СПОДЕЛЕН ОФИС В ЖИЛИЩНА СГРАДА
2. ФИКСИРАНИ И “ГЪВКВАВИ” БЮРА
3. ЕДНА РЕЦЕПЦИЯ – ЗА ДОМА И ОФИСА
VII. СГРАДИ НА БЪДЕЩЕТО:ДРОНОВЕ
VIII. СГРАДИ НА БЪДЕЩЕТО: ИНТЕРИОР
1. ЕСТЕСТВЕНИ МАТЕРИАЛИ
2. СКРИТА АВТОМАТИЗАЦИЯ И НЕВИДИМИ ТЕХНОЛОГИИ
3. ДИЗАЙН ОКОЛО ЧОВЕКА
4. БИОМЕТРИЧНИ СЕНЗОРИ СВЪРЗАНИ С МЕДИЦИНСКИ УСЛУГИ
Харесайте Facebook страницата ни ТУК