I. ВАЛУТЕН ПАЗАР
Пазар, на който се обменя една парична единица за друга. На пазара търгуват банки, небанкови институции, обменни бюра, фирми и физически лица. Обмяната на валута е регулирана, лицензирана и надзиравана дейност от Министерството на финансите.
Валутен пазар: Валутен курс
- Определение – това е цената на валутата на една страна, изразена във валутата на друга страна.
- Обезценка на валутата (девалвация) – официалното намаляване на валутния курс на дадена парична единица спрямо други валути.
- Спот курс: настоящата стойност на някакъв актив за разлика от цената по фючърс, форуърд или опция.
Валутен пазар и лични финанси – основни аспекти:
- Физическите лица участват във валутния пазар при обмяна на национална валута в чуждестранна или на чуждестранна в българска.
- Участие в платформи за търговия с валути като източник на допълнителни доходи
- Валутният курс е важен ориентир за обема на стоките и услугите, които потребителят може да закупи
- Валутният риск при транзакции с валути
- Влияние на валутния курс при изпращане/получаване на мигрантски трансфери
- Валутните курсове се проверяват в сайта на БНБ или съответната централна банка
Базови понятия за валутния пазар
- Валутен курс: цената на валутата, изразена в стойността за която се разменя с друга валута
- Курс купува и курс продава. Как и кой печели от обмяна на валута?
- Волатилни и фиксирани валути
- Разликата между прав и обратен курс – 1 евро=1.95583, 1 лев= 0,5112 евро
Валутен курс и валутен борд в България – От 1997 г. курсът на лева е фиксиран към еврото: 1евро = 1.95583
Едно от правилата на ватунния борд е, че БНБ е задължена да продава/купува неограничени количества евро и лева при фиксирания курс. Затова търговците на валута купуват и продават евро в България по курс близък до централния фиксиран курс.
БНБ поддържа достатъчно валутни резерви, за да гарантира поддържането на този курс. Това означава, че валутен риск при покупки/продажба на евро не съществува. Това създава предвидимост и управляемост на личния бюджет и огромно предимство за потребителите.
Лихвени проценти:
- Плаващ лихвен процент: Лихвен процент, който се изменя в зависимост от промяната на референтна плаваща лихва
- Договорен твърд лихвен процент – между банка и клиент, който не се променя при изменение на основния лихвен процент или други условия, т.е. непроменящ своята стойност за времето на ползване на кредита или депозита.
- Годишен ефективен лихвен процент: Фактическият лихвен процент, който търговските банки получават по активните си операции или плащат по пасивните си операции за период от една година, като се вземе предвид капитализацията на лихвите по тях. На основание чл. 35 от Закона за Българската народна банка БНБ обявява, считано от 1 декември 2024 г., основен лихвен процент (проста годишна лихва) в размер на 3.04 на сто.
II. КАПИТАЛОВ ПАЗАР
Финансов пазар, на който се продават финансови активи под формата на ценни книжа – акции, облигации и други. Основни участници на този пазар са издателите на тези книжа и инвеститорите, както и инвестиционните посредници. Продажбата се извършва борсово – на фондова борса и извън борсово.
Капиталовият пазар е финансов пазар, където се създават, търгуват и управляват дългосрочни дългови и капиталови ценни книжа, като ефективно осигурява мост между тези, които се нуждаят от капитал – като корпорации, правителства и други институции – и тези, които се стремят да инвестират своите средства за по-дълги хоризонти. Тези пазари улесняват набирането на средства за предприятия и държавни проекти, като същевременно предлагат на инвеститорите различни възможности да увеличат богатството си чрез акции, корпоративни облигации, държавни ценни книжа и други дългосрочни инструменти.
Основни характеристики на капиталовите пазари:
- Дългосрочен фокус: Капиталовите пазари търгуват предимно с инструменти с падеж над една година, за разлика от паричните пазари, където ценните книжа обикновено са много краткосрочни. Като се фокусират върху по-дълги падежи, капиталовите пазари помагат на бизнеса да планира и финансира инициативи, ориентирани към растеж, като развитие на инфраструктурата, сливания, придобивания, продуктови иновации и технологични надстройки.
- Капиталови и дългови инструменти: Капиталовият пазар е дом на широка гама от финансови инструменти. От страна на собствения капитал се емитират и търгуват акции на публично регистрирани компании, което позволява на бизнеса да набира средства в замяна на частична собственост, предоставена на акционерите. От страна на дълга, облигациите и облигациите позволяват на организациите и правителствата да заемат средства от инвеститори и да плащат лихва с течение на времето. Тези две основни категории ценни книжа – акции и облигации – служат като основа на дейността на капиталовия пазар.
- Участници на пазара: Голямо разнообразие от участници работят в екосистемата на капиталовия пазар. Емитентите включват корпорации, общини и национални правителства, които продават ценни книжа за набиране на средства. Инвеститорите варират от физически лица и домакинства до институционални инвеститори като пенсионни фондове, застрахователни компании, мениджъри на активи, взаимни фондове, хедж фондове и държавни инвестиционни фондове. Посредниците, като инвестиционни банки, брокерски фирми и фондови борси, улесняват транзакциите, гарантират оферти и предоставят ликвидност и услуги за създаване на пазара. Регулаторните органи, като Комисията за ценни книжа и борси (SEC) в Съединените щати или подобни органи в други страни, гарантират спазването на законите, защитават интересите на инвеститорите и поддържат справедливи и ефективни пазари.
- Първични и вторични пазари: Капиталовият пазар може да бъде допълнително разделен на първичен и вторичен сегмент. На първичния пазар новоиздадените ценни книжа — като първоначални публични предлагания (IPO) за акции или нови емисии на облигации — се продават директно на инвеститори, осигурявайки капитал на емитента. На вторичния пазар тези вече емитирани ценни книжа се купуват и продават между инвеститорите, което позволява откриване на цена, ликвидност и ефективно преразпределение на капитала. Лекотата и прозрачността, с които ценните книжа могат да се търгуват на вторичните пазари, е жизненоважна, тъй като насърчава участието на инвеститорите и гарантира, че емитентите могат да набират средства на справедливи цени.
- Глобализация и технологии: Напредъкът в технологиите и облекчаването на международните ограничения на капиталовите потоци доведоха до все по-интегрирани световни капиталови пазари. Вече е обичайно компаниите да имат трансгранични листвания и инвеститорите имат достъп до ценни книжа, емитирани навсякъде по света, чрез електронни платформи за търговия. Този глобален обхват диверсифицира инвестиционните възможности за инвеститорите и разширява инвеститорската база за емитентите, като помага за разпределяне на икономическия риск и потенциално стабилизиране на пазарите по време на специфични за региона спадове.
- Пазарна ефективност и информационен поток: Здравият капиталов пазар се стреми да бъде информационно ефективен. Това означава, че цените на ценните книжа във всеки един момент трябва напълно да отразяват цялата налична информация, като се гарантира, че капиталът тече към най-продуктивните си цели. Стабилните стандарти за разкриване на информация, обучението на инвеститорите, изследванията на анализатори и финансовите медии играят критична роля за поддържането на прозрачността и почтеността, които са в основата на доверието на пазара.
- Икономическо значение: Ефективните капиталови пазари са от съществено значение за икономическия растеж. Като насочват спестяванията към печеливши начинания, те подпомагат създаването на работни места, финансирането на нови технологии и цялостната динамика на икономиката. Когато тези пазари функционират правилно, те намаляват цената на капитала за кредитополучателите и осигуряват атрактивна възвращаемост за инвеститорите, като в крайна сметка насърчават иновациите, производителността и дългосрочния просперитет.
Капиталовият пазар е крайъгълен камък на съвременните финансови системи, позволяващ дългосрочни средства да текат от тези, които ги имат, към тези, които могат да ги използват продуктивно. Чрез сложна, но добре структурирана мрежа от ценни книжа, борси, посредници и регулаторни рамки, тези пазари гарантират, че икономиките могат да растат, бизнесът да се разширява и инвеститорите да реализират своите цели.
III. КРЕДИТЕН ПАЗАР
Основни понятия:
- Пазар, на който кредитиращите институции предоставят кредити
- Кредитиращи институции: Банки, лизингови компании, фирми за кредити, физически и юридически лица
- Кредитополучатели: фирмите, потребителите, общините държавата
- Кредитният пазар се регулира от БНБ чрез инструментите на паричната политика
- Физическите лица – потребителите формират около 40% от кредитния пазар
- Кредитен риск: Риск насрещната страна по сделката да не може да обслужва задълженията си.
- Кредитен рейтинг: Оценката на риска от неплатежоспособност. Предоставя се от Агенции за кредитен рейтинг – независими институции. Трите глобални рейтингови агенции са: Standard & Poor’s, Fitch и Moody’s
- Единствената българска е Българска агенция за кредитен рейтинг e българската агенция за кредитен рейтинг. Кредитен рейтинг получават: държави, общини, фирми, финансови.
Кредитен пазар и лични финанси
- Кредитният пазар оказва влияние върху личните финанси основно при получаването на кредит
- Получаването на кредит формира кредитна история, от която зависи бъдещия капацитет и цена кредита
- Обемът и цената на кредита е важен фактор за устойчивостта на личните финанси и за жизнения стандарт
- Кредитите за физически лица могат да бъдат овърдрафт, потребителски и жилищни ипотечни кредити
Харесайте Facebook страницата ни ТУК